Your search results

Největší chyby při prodeji nemovitosti.

Posted by Ivana Šimková on 4.6.2020
0

1.   Prodám si  sám …
Pokud se rozhodnete prodat  Vaši  nemovitost  vlastními silami, pořídíte fotografie  zadáte si  přes  internet  inzerci  a  budete věřit, že  se  Vám  brzy ozvou  zájemci. Ze zkušenosti mých klientů se jim během několika hodin ozvalo mnoho desítek makléřů a bohužel žádný zájemce. Byli z toho rozčarováni a znechuceni, protože nemají čas zvedat telefony a vysvětlovat jim že si nemovitost chtějí prodat sami. Asi se zeptáte proč tomu tak je? Zpravidla se jedná o nezkušené, začínající makléře, kteří zoufale hledají práci a velmi často slibují databázi kontaktů atd.

2. Správná prezentace nemovitosti.

Prezentace nemovitosti je velmi důležitá záležitost. Je to jeden z nejdůležitějších nástrojů prodeje. Často se na mě přes doporučení obrátí noví klienti, že nemohou nemovitost prodat nemovitost. Velmi často se stává, že pokud jim vytvořím prezentaci jejich nemovitosti jsou mile překvapeni a řeknou mi: “ To je opravdu moc hezké a profesionální. “ Vytvořit správnou prezentaci nemovitosti zabere opravdu mnoho hodin. Je obecně známo, že s perfektními fotografiemi a prezentací je možné zvýšit prodejní cenu nemovitosti a hlavně zaujmout kupujícího, který v desítkách inzerátů najde Vaší nemovitost. Proto vyhledat schopného bytového fotografa. Pozor, nestačí nemovitost pouze dobře nafotit musíte pozvat ještě někoho, kdo Vám poradí se vzhledem Vaší nemovitosti ( neměly by se fotit Vaše osobní věci, fotografie atd. ) a to se Vám může vyplatit.

3.   Nepodceňte trží cenu nemovitosti.

Často mají majitelé svou představu o ceně jejich nemovitosti, která z 50 % nebývá úplně realistická. Prodej pak může trvat dlouho a i když majitel si říká, že má času dost, najednou uplyne půl rok nebo i delší doba a majitel může být najednou rozmrzen celou situací. Majitel totiž často ani neví, že pokud se objeví zájemce může mít peníze za nemovitost až za čtyři měsíce, někdy i déle. A pak se stává, že majitel už nemá tolik času a může být v časové tísni. Třeba budete mezi těmi 50 % prodávajících, kteří stanoví prodejní cenu správně.

4.   Průběh prohlídek

Správné provádění prohlídek je také velmi důležitá věc. Jednodušší jsou, pokud je nemovitost prázdná, ale často se prodávají nemovitosti, kde kupující bydlí. Důležité je připravit nemovitost na prohlídku a umět správně a výstižně zdůraznit klady nemovitosti ( jako např. poloha, dispozice, výhledy, vybavenost, klady nemovitosti po rekonstrukcí a umět odprezentovat nemovitost i před rekonstrukci atd. ) tím tak obhájit výši kupní ceny. Čím více má člověk zkušeností, tím lépe a obratněji nemovitost prodá.

5.   Více  realitních společností

Častou chybou majitelů nemovitostí je, že si myslí, čím více makléřů, tím je větší šance nemovitost prodat. Omyl, opak je pravdou. Pokud zájemce vidí, že nemovitost nabízí byť dvě realitní kanceláře, má oprávněnou obavu složit rezervaci s tím, že co když v současné době druhá realitní kancelář jedná s jiným zájemcem. Jak pak dostanu složenou zálohu zpět? Často mí klienti, kteří u mne poptávají nemovitosti mi říkají, že chtějí jen nemovitosti o které se stará jen jedna realitní společnost. A to ještě nezmiňuji fakt, že bývají rozdílné parametry v rozloze nemovitosti, pozemku, zahrady užitné ploše atd. Nejnižší provize taky není záruka výborné práce. Profesionální makléři mají svou cenu. Je to podobné jako v jiných profesích jako např. advokát, lékař, studium, vždy se snažíme vybrat to nejlepší.

6.   Neberte prodej nemovitosti na lehkou váhu

Lidé si často myslí, že prodej nemovitostí je jednoduchá záležitost. Přitom jde vždy o milióny korun českých. Chyba, kterou uděláte, můžete být pro Vás fatální. Často prodáváte jednou nebo dva krát za život majetek, který má ve Vaší rodině pravděpodobně nejvyšší hodnotu a to je vážná věc. Smlouvy stažené z internetu, neznalost množství detailů spojené s tím, pokud kupující hradí i hypotečním úvěrem, neznalost průběhu celého prodeje je jakochodit s Vašimi penězi po tenkém ledě.

Výsledek?  Za  „dobré“  rady  dotyčný  nenese  zodpovědnost.   Chyba,  kterou  uděláte  při  prodeji  nemovitosS,  Vás  může  stát   velké  peníze. Nejednou jsme byli svědky, že prodávající neměl nemovitost ale neměl i peníze.

Co dělat, jak si nejlépe poradit?

Vyhledejte si makléře, kterého znáte nebo máte na něj doporučení. Domluvte si s ním schůzku a promluvte si o jeho zkušenostech a dovednostech. Můžete si dát schůzku i s několika makléři. Nepodepisuje na první schůzce vše, co Vám makléř předloží a dejte si pozor na to, aby jste se zbytečně nezavázali ke dlouhodobé spolupráci.

Jsem ráda, že jste si vše přečetli a popřeji Vám mnoho úspěchů. Pokud by jste měli jakýkoli dotaz, můžete mě kdykoli kontaktovat.

Compare Listings